Bogowie Olimpijscy


    Greckie rytuały i wierzenia religijne zawdzięczały bardzo wiele wpływom egipskim i blisko wschodnim, niemniej jednak rozwijały się w zupełnie innym sposób. Miało to istotne znaczenie, jako, ze od IV wieku p.n.e. idee greckie - razem z kultura i językiem - zaczęły się rozpowszechniać po terytorium Bliskiego wschodu za sprawa zwycięskiej armii Aleksandra Wielkiego. Później grecy zostali podbici przez Rzymian, jednak ich kultura zdominowała kulturę najeźdźców i w rezultacie rozpowszechniła się po całym rejonie Morza śródziemnego i wyżej na północ, docierając nawet do Wysp Brytyjskich gdzie rzymscy żołnierze wznieśli świątynie ku czci Jupitera i Fortuny. Bóstwa greckie często określa się mianem bogowi olimpijskich, ponieważ uważano, ze zamieszkują one gore Olimp. Do najbardziej znanych należy Zeus (władca bogowi), Atena (bogini mądrości), Artemida (bogini łowów, Kares (bóg wojny) i Afrodyta (bogini miłości). Ich rzymscy odpowiednich nosili następujące imiona: Jupiter, Minera, Diana, Mars, Wenus. Charakterystyczna cecha bóstw greckich było to, ze poza niektórymi wyjątkowymi zdolnościami byli oni całkowicie ludzcy.


 

Narodziny bogów


    Pierwszymi istotami na świecie nie byli bogowie, lecz tytani. Ich władca, Kronos, lękał się, ze któreś z jego dzieci, gdy dorośnie, odbierze mu władze. Dlatego połykał żywcem każde nowo narodzone dziecko. Jednakże szóste, Zeusa, matka uratowała. Zamiast niego podała Kronosowi kamień zawinięty w pieluchy; tytan nie zauważył podstępu Zeus wychowywał się w jaskini, w ukryciu przed ojcem. Gdy dorósł, udał się do Kronosa i podał mu napój, który spowodował, ze tytan wypluł pozostałych bogów, uwięzionych w ciemnej czeluści jego brzucha. Bogowie walczyli o władzę z tytanami i zwyciężyli. Dali im jednak królestwo pod warunkiem, ze nigdy już nie będą próbowali rządzić. Od tej pory światem władali bogowie.

 

Trzy królestwa


    Bogom przewodzili trzej bracia: Zeus, Posejdon i Hades. Każdy rządził własnym królestwem. Zeus władał królestwem nieba i ziemi. Mieszkał w podniebnym pałacu wysoko na górze Olimp wraz z innymi bogami, którzy stanowili jego dwór; dlatego zwano ich bogami olimpijskimi. Zeus jeden w całym wszechświecie miał moc tak wielka, ze rządził piorunami i błyskawicami. Jego kowale - cyklopi, pracowali pod górą Etna na Sycylii, gdzie przekuwali ogień wulkanu w pioruny. Zeus ciskał piorunami w buntowników, spalając ich na popiół. Jego żona była Hera, bogini małżeństwa. Rozzłoszczona na niego, ze często odwiedzał ziemie i zakochiwał się w śmiertelniczkach, zaczęła spiskować z innymi bogami, żeby pozbawić go tronu. Zeus jednak zagroził im piorunem i wszyscy kolejno klękali przed nim, przysięgając mu posłuszeństwo Here ukarał, wieszając ja za włosy i przyczepiając do nóg ciężkie kowadła. Posejdon władał królestwem wód: rzekami, jeziorami i morzami. Mieszkali w podwodnym pałacu, a jego żona była nimfa wodna, Amfitryna. Używał trójzębu do otwierania śluz morskich i żłobienia w ziemi nowych kanałów wodnych. Był także bogiem koni. W księżycowe noce galopowali ze swym orszakiem po falach, a kopyta koni wzbijały morska pijane. Państwem Hadesa był świat podziemny, kraina zmarłych. Jego pałac był labiryntem podziemnych tuneli i jaskiń, a lud tego królestwa stanowiły duchy, demony i potwory.

 

Rodzina bogów


    Grecy wyobrażali sobie bogów na podobieństwo wielkiej ludzkiej rodziny. Czasami bogowie kłócili się i wówczas niebo było pełne burzowych chmur. Zwykle jednak zyli dość zgodnie, ucztowali, urządzali wyścigi rydwanów wzdłuż Mlecznej Drogi i opiekowali sie śmiertelnikami. Każdy z bogów miał swoja specjalność, na przykład muzykę, medycynę, wojnę i uczył jej ludzi. Ludzie rozmawiali z bogami podczas modłów i składali im ofiary z ptactwa, owiec lub bydła. Bogów interesował tylko zapach ofiary - mięso pozwalali zjadać ludziom. Przemawiali oni do śmiertelników za pośrednictwem wyroczni; dawali wskazówki kapłanom i kapłankom, którzy tłumaczyli je na język ludzki. Przesyłali także znaki ostrzegające przed przyszłymi wydarzeniami. Taka wróżba mogła być choćby szum liści na wierzbie lub para kołujących w górze ptaków, ale niezrozumienie jej znaczenia mogło doprowadzić do katastrofy.

 

BOGOWIE

Afrodyta - Bogini piękna i miłości
Apollo - Bóg mądrości udzielający przepowiedni, a także bóg muzyki, poezji i medycyny.
Ares - Bóg wojny,
Artemida - Bogini księżyca, wielka łowczymi
Atena - Bogini mądrości, pokoju i słusznej wojny. Patronka Aten
Demeter - Bogini płodności, rolnictwa i urodzaju
Dionizos - Bóg wina, plonów, tańca i teatru
Hades - Władca podziemnego świata
Hefajstos - Bóg ognia, kowali, opiekun rzemiosł
Hera - Bogini małżeństwa, królowa niebios, opiekunka kobiet
Hermes - Bóg - posłaniec w skrzydlatym hełmie i uskrzydlonych sandałach. Odprowadzał dusze do podziemi
Posejdon - Bóg morza i trzęsienia ziemi
Zeus - Bóg niebios, władca bogów i ludzi