Konspekt godziny z wychowawcą dla klasy III gimnazjum
Opracowanie: Dorota Mroczkowska
Temat: Żyć długo, zdrowo i szczęśliwie.
Cele lekcji:
-
uświadomienie czynników wpływających na długość życia człowieka,
-
wyróżnienie elementów składających się na zdrowy styl życia,
-
analiza przyczyn skracania długości życia człowieka współczesnego,
-
doskonalenie pracy w grupach
Forma pracy: praca indywidualna, praca w zespołach. Metody pracy: burza mózgów, „szkielet ryby". Środki dydaktyczne: kartki papieru, mazaki. Wersja do druku (WORD): Konspekt3.doc
Tok lekcji: Faza wprowadzająca:
Przypomnienie z poprzedniej lekcji wypracowanych przez klasę zagrożeń człowieka współczesnego (wśród nich zapewne będzie niewłaściwy tryb życia, stres, brak aktywności fizycznej).
Każdy z nas chciałby żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Człowiek przychodzący na świat może przeżyć 120 lat. Obecnie żyje kilkaset osób w wieku 110-130 lat. Dlaczego jednak większość z nas umiera długo przed ukończeniem 120 lat i wykorzystuje 50-70% swych szans?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zadaje klasie pytanie: Jakie czynniki decydują o długości życia? Uczniowie metodą burzy mózgów zgłaszają swoje propozycje, zapisują na tablicy. Następnie nauczyciel do głównych czynników dopisuje ich procentowy wpływ na długość życia:
-
czynniki genetyczne, dziedziczne - ok. 15%
-
medycyna kliniczna i opieka zdrowotna - ok. 10%
-
środowisko - ok. 20%
-
styl życia - ok. 53%.
Poprzez „środowisko" należy rozumieć nie tylko zatrucie środowiska, ale również stosunki międzyludzkie.
Wybrany przez nauczyciela uczeń określa, które z wymienionych czynników są zależne od nas, a na które nie mamy wpływu. Klasa uzupełnia wypowiedź ucznia.
Następnie nauczyciel dzieli klasę na 5 grup i przydziela grupie po jednym czynniku zależnym od człowieka:
-
uzależnienia
-
brak dostatecznej aktywności fizycznej,
-
stres,
-
niewłaściwe odżywianie,
-
środowisko.
Uczniowie w grupach starają się określić szczegółowe przyczyny występowania tych czynników. Nauczyciel w czasie pracy w grupach rysuje na tablicy
„szkielet ryby" i zaznacza główne czynniki skracające długość życia człowieka.
Liderzy grup przedstawiają wypracowany materiał i zapisują na tablicy dorysowując dodatkowe „ości" w „szkielecie".
Faza podsumowująca (refleksyjna)
Nauczyciel zadaje pytanie, na które odpowiadają wybrani uczniowie:
"Którego z zagrożeń wypisanych na tablicy obawiasz się najbardziej?"
Literatura: Zbigniew Cendrowski: Będę żył 107 lat, Agencja Promo-Lider, Warszawa 1996 Maria Braun- Gałkowska: W tę samą stronę, Krupski i S-ka, Warszawa 1994 Encyklopedia Powszechna PWN
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.