Godło

Gimnazjum w Radziłowie

Dziś jest: 19 maja, niedziela. Imieniny: Iwa, Piotra, Mikołaja, Celestyna

Polecamy: Galerie zdjęć · Księga Gości · Gmina Radziłów ·Testy ruchu drogowego · Zdjęcia klas · Kronika · Biblioteka · Dodaj artykuł · Sport · Absolwenci gimnazjum · Dokumenty · Słownik gwary uczniowskiej · e-grajewo· Gmina Radziłów na starej fotografii · Filmy
Jesteś: Strona główna» Publikacje nauczycieli»Konspekt lekcji biologii dla

Zmiany w serwisie Gimnazjum Radziłów: 31-08-2017     Twitter Youtube Facebook


Platforma e-learningowa




Znajdź nas na facebooku Znajdź nas na Twitterze

Valid HTML 4.01 Transitional

Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum


Opracowanie: Dorota Mroczkowska

Temat: Higiena układu wydalniczego.

Cele lekcji:

-zaznajomienie z mechanizmem wydalania moczu,
-analiza przyczyn niewydolności nerek,
-zasada działania sztucznej nerki,
-doskonalenie pracy w grupach,
-interpretacja wyników badania moczu.

Forma pracy: praca indywidualna, praca w zespołach.
Metody pracy: praca z tekstem źródłowym, metoda ekspertów.
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty do pracy metodą ekspertów.
Wersja do druku (WORD): konspekt4.doc

Tok lekcji:
Faza wprowadzająca:
  1. Przypomnienie z poprzedniej lekcji funkcji układu moczowego i mechanizmu powstawania moczu.
  2. Przypomnienia znaczenia słowa "higiena" i powiązanie z omawianym układem.

Faza realizacyjna:
Nauczyciel poleca ciche uczniom przeczytanie tekstu w podręczniku i zwrócenie uwagi szczególnie na:

-mechanizm wydalania moczu i jego kontrolę
-interpretacja wyników analizy moczu
-dializa
-jak zachować higienę układu moczowego.

Następnie nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Pierwsza i trzecia grupa to eksperci w dziedzinie higieny układu moczowego, druga i czwarta grupa otrzymuje karty do pracy metodą ekspertów z zapisanymi pytaniami.
Karty

-Przedstaw mechanizm wydalania moczu. Czy to prawda, że wydalanie moczu jest aktem odruchowym i dopiero w wieku 1,5 roku uczymy się go kontrolować? W jakich sytuacjach człowieka nie kontroluje wydalania moczu?
-Jak zachować higienę układu moczowego?
-Co to jest dializa? Kiedy stosuje się dializę?
-Analiza moczu wykazała obecność białka w moczu. Czy takie wyniki są prawidłowe? O czym świadczą wyniki?
-W wyniku analizy moczu lekarz stwierdził u mnie obecność cukru w moczu. O czym to świadczy?.

Uczniowie, którzy nie mają pary stają w środku koła i obserwują pracę ekspertów, z czego na koniec pracy grup eksperckich zdają relację.

Faza podsumowująca (refleksyjna)
Uczniowie obserwujący pracę ekspertów oceniają pracę grup lub wybranego eksperta (np. odpowiadając na pytanie nauczyciela: "Co możesz dobrego powiedzieć o pracy eksperta nr 1").

Jako utrwalenie uczniowie wykonują zadania z ćwiczeń (ew. jako pracę domową).

Wersja do druku Wersja do druku

 
Uwaga Ostrzeżenie:
Twoja przeglądarka nie pozwala na wykonywanie aktywnych skryptów Java. Nie wszystkie elementy będą funkcjonowały poprawnie.


Strona optymalizowana dla Mozilla Firefox 1280x1024x32
© 1999-2024 Gimnazjum w Radziłowie, 19-213 Radziłów, ul. Sportowa 1, tel. (86)273-60-14
wykorzystanie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody Webmastera zabronione.
Strona została wygenerowana w 0.05 s.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.