Konspekt godziny z wychowawcą dla klasy IIC rok szkolny 2000/01
Opracowanie: Dorota Mroczkowska
Temat: Tworzymy KODEKS BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA SIĘ W SZKOLE
Cele lekcji: - określenie miejsc bezpiecznych i niebezpiecznych dla uczniów - znalezienie przyczyn występowania miejsc niebezpiecznych - podjęcie działań w celu poprawienia bezpieczeństwa w szkole
Forma pracy: praca w zespołach Metody pracy: metaplan, burza mózgów, Środki dydaktyczne: opracowanie ankiety, arkusze papieru, kartki papieru, mazaki, masa mocująca, Edukacja prozdrowotna: przepisy bezpieczeństwa w szkole.
Uczniowie na jednej z poprzednich lekcji udzielali odpowiedzi w anonimowej ankiecie dotyczącej bezpiecznego zachowania się.
ANKIETA DOTYCZĄCA BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA SIĘ
Ankieta jest anonimowa. Proszę o rzetelne i szczere odpowiedzi.
Dziękuję.
1.
Podkreśl miejsca, gdzie czujesz się bezpiecznie: dom, szkoła, sklep, autobus szkolny, ulica, swoja wieś, boisko szkolne, apteka
2.
Czy uważasz swoją szkołę za bezpieczną?
Tak
Nie
Czasami
3.
Wymień miejsca w szkole, gdzie Twoim zdaniem nie może Cię spotkać nic złego.
Czy byłeś (byłaś) świadkiem zdarzenia, podczas którego uczeń postąpił niewłaściwie, nie zachował zasad bezpiecznego zachowania i naraził siebie lub innych na niebezpieczeństwo? Jeśli tak, to opisz taką sytuację.
Przypomnienie celu uczestnictwa w konkursie "Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - ucz się od policji"
Przedstawienie wyników ankiety ( miejsca bezpieczne i niebezpieczne)
Sformułowanie problemu: Jak poprawić bezpieczeństwo w naszej szkole?
Faza realizacyjna:
Uczniowie w grupach pracują nad pytaniami: Jak powinno być ? Dlaczego nie jest tak jak powinno być? Co zrobić, aby w szkole było bezpiecznie? - metaplan.
Grupy przedstawiają swoje propozycje i umieszczają na tablicy.
Przedstawienie wyników drugiej części ankiety.
Tworzenie Kodeksu Bezpiecznego zachowania się w szkole
Grupy umieszczają na tablicy swoje propozycje kodeksu i omawiają.
Faza podsumowująca (refleksyjna) Nauczyciel zadaje pytanie, na które odpowiadają wybrani uczniowie: Który z punktów Kodeksu byłby dla Ciebie najtrudniejszy do zrealizowania?
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.